GĄSIENICE GUMOWE Coraz częściej koparki posiadają gąsienice gumowe, dzięki czemu wykorzystuje się je w każdych warunkach bez zagrożenia dewastacji trawnika, dróg czy chodników. Minikoparki są głównie wykorzystywane przy usuwaniu awarii sieci telekomunikacyjnych czy wodociągowych, dzięki swoim niewielkim wymiarom i gąsienicach o wyjątkowej mobilności mogą dojechać w nawet najbardziej ciasny zakamarek budowy. Nieduża konstrukcja maszyny oraz ogromna moc przenoszona na gąsienice sprawia, że muszą być one nadzwyczaj odporne na uszkodzenia i naprężenia. Współpracujemy ze światowym liderem w produkcji gąsienic firmą SOLIDEAL CAMOPLAT. Oferujemy gąsienice do praktycznie wszystkich maszyn, wiertnic, wozideł, minikoparek, podestów, podnośników. Gąsienice na zamówienie dostępne są również w wersji niebrudzącej.
Gąsienice gumowe
Identyfikacja rozmiaru gąsienic metalowo gumowych
SZEROKOŚĆ GĄSIENICY x LICZBA OGNIW x DŁUGOŚĆ MODUŁU
A- WZÓR BIEŻNIKA, A- PROWADZENIE, P- ELEMENT METALOWY
Przykład: 230 x 43 x 72 AAP
230: Szerokość gąsienicy [mm]
43: Liczba ogniw [szt.]
72: Długość modułu [mm]
A: Wzór bieżnika
A: System prowadzenia gąsienicy
P: Rodzaj elementu metalowego
Szerokość gąsienicy [mm]
x
Liczba ogniw [szt.]
x
Długość modułu [mm]
Konfiguracje rolek prowadzących
Opis gąsienicy
Środki ostrożności i zalecenia eksploatacyjne
1. Aby uniknąć spadania i uszkodzeń konstrukcji, które mogłyby nastąpić w jego wyniku, ważne jest utrzymanie odpowiedniego naciągu gąsienicy. W czasie instalowania gąsienicy należy ustawić naciąg w następujący sposób:
Podnieść jeden bok maszyny i wyregulować naciąg tak, aby uzyskać 10 do 20 mm luzu pomiędzy rolką środkową i wewnętrzną powierzchnią gąsienicy. Sprawdzić naciąg po 1 godzinie pracy i ponownie wyregulować, jeśli będzie to konieczne. Sprawdzać naciąg po każdych 100 godzinach pracy lub częściej, jeżeli zmienią się warunki pracy.
2. Funkcjonowanie gąsienicy zależy w dużym stopniu od cech terenu, na którym pracuje urządzenie. Niesprzyjające warunki, które skracają czas życia gąsienicy lub powodują uszkodzenie, to: żwir, teren skalisty, nierówne drogi, kamienie i murki. W tych warunkach powinno się wolno i ostrożnie prowadzić maszynę.
3. Aby zapewnić maksymalny czas życia gąsienicy, należy unikać środowiska zanieczyszczonego solą lub olejami.
4. Gąsienice powinny być naprawiane w przypadku uszkodzenia.
5. Przed zamontowaniem gąsienicy należy sprawdzić stan techniczny układu napędowego. Często może okazać się, że wskazana jest wymiana zębatego koła napędowego oraz koła napinającego lub rolek podporowych.
6. Układ napędowy, jego elementy, należy zawsze utrzymywać w czystości.
7. Gąsienice należy przechowywać pod przykryciem, nie narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i opady atmosferyczne.
8. Należy unikać zbytniego zginania gąsienic (szczególnie w czasie transportu).